Jak wybrać poduszkę do medytacji?
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Jak wybrać poduszkę do medytacji?

piątek, 16 września 2016

Maty, poduszki medytacyjne czy wałki pomagają nam w zajęciu właściwej pozycji medytacyjnej z zachowaniem komfortu fizycznego, niezbędnego dla owocnej medytacji. By jednak spełnić to zadanie, poduszki do medytacji muszą być odpowiednio dobrane.

Nasze ciała nie są stworzone do długotrwałego pozostawania w jednej pozycji. W zetknięciu z twardą powierzchnią, np. podłogą - dostosowują się do jej kształtu, co powoduje przemieszczenia części ciała,sprawiając, że utrzymanie właściwej pozycji wymaga dużego wysiłku lub jest w ogóle niemożliwe. Ponieważ stabilna pozycja dająca ciału trwałe wsparcie i umożliwiająca skupienie się na aspektach wewnętrznych jest niezbędnym warunkiem udanej medytacji - warto poświęcić trochę czasu na wybór właściwego dla nas ekwipunku.

Na co zwrócić uwagę?

Wybór poduszki zależy od stopnia naszej sprawności fizycznej i od sposobu w jaki chcemymedytować. W większości pozycji medytacyjnych, podstawowe znaczenie przy wyborze akcesoriówdo medytacji ma poziom sprawności stawów skokowych, kolanowych i biodrowychosoby medytującej, i to właśnie do niego dostosowujemy podstawowy parametr poduszekmedytacyjnych; czyli ich - wysokość. Ma ona zapewnić możliwość swobodnego, długotrwałegopozostawania w jednej pozycji. W siadzie skrzyżnym (pozycja lotosu i pół-lotosu) stabilna podstawama decydujące znaczenie. Kręgosłup powinien być wyprostowany, kolana na tej samejwysokości co biodra i dobrze podparte dla zachowania stabilności. W tych pozycjach dobrzesprawdza się większość poduszek do medytacji. W siadzie japońskim istotne jest by poduszkanie była zbyt szeroka, dobrze też jeśli umożliwia ustawienie w kilku położeniach, w zależnościjakiej wysokości podparcie jest nam potrzebne.

Poduszki z serii w kształcie półksiężyca, to rozwinięcie tradycyjnych poduszek, w którympowstałe wycięcie tworzy przestrzeń dla stóp - pozwala to na ścisłe dociśnięcie ich do ciała,bez konieczności siadania na krawędzi poduszki, co zwiększa stabilność pozycji.

Poduszki , ale dziękiswoim kształtom mogą być również używane w ustawieniu pionowym jako wsparcie dla osóbmedytujących w siadzie japońskim.Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Asany - Pozycje jogi
Zapytaj eksperta
Wiktor Morgulec
joga dla początkujących

Nauczyciel jogi wg. metody B.K.S Iyegara w Centrum Joga Żoliborz w Warszawie, w którym odbywają się codzienne zajęcia oraz weekendowe warsztaty jogi.

Słowniczek
Prakaśa

Prakaśa - przejrzystość, jasność. Jest to podstawowa cecha boskości. Prakaśa jest cechą sattwy, kosmologicznego pierwiastka przejrzystości. Bibliografia Praca zbiorowa: Mały słownik klasycznej myśli indyjskiej. Semper, Warszawa, 1992 Georg Feuerstein Joga Encyklopedia, Brama -Książnica włóczęgów i uczonych, Poznań 2004 Georg Feuerstein Na początku była liczba Limbus,...

Szukaj haseł na literę:
Partnerzy Portalu