Koniec z bólem pleców. Iwona Ramotowska
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Koniec z bólem pleców. Iwona Ramotowska

czwartek, 12 marca 2009

Iwona Ramotowska

"Nic tak nie niszczy organizmu, jak długotrwała fizyczna bezczynność." - Arystoteles. Codzienny pośpiech, stres, siedzący tryb życia sprawiają, że 70 % populacji w Europie cierpi na uporczywy ból pleców. W Stanach Zjednoczonych 6 mln ludzi uskarża się na kręgosłup. Większość osób narzeka na lędźwie. Bóle te mają swoje korzenie w stopach, nogach, biodrach, a dają o sobie znać w kręgosłupie.

Wiele osób obawia się przemian w swoim życiu i zostaje z bólem, twierdząc, że dla nich to już "za późno".
Podstawą uwolnienia się od bólu jest samoakceptacja i otwartość na zmiany. Nie koncentrujmy się na akceptacji złego, lecz skoncentrujmy się na zmianie na lepsze. Spróbujcie Państwo zmienić Wasz stereotyp myślenia "Brakuje mi czasu.". Przekonajcie siebie samych, że ruch - to "pożywienie" dla Waszych mięśni, organów wewnętrznych, mózgu, "pożywienie" bez którego Wasz organizm słabnie. Jeżeli poczujecie się lepiej, wpłynie to na efektywne wykorzystanie czasu.
Czas na regenerację. Odpowiednie ćwiczenia wykonywane pod okiem doświadczonego nauczyciela przyniosą równowagę i radość życia. Kręgosłup jest podstawą, na której utrzymuje się wszystko z czego składa się ciało człowieka. Warto o niego zadbać, pomóc mu i zrozumieć jego potrzeby.
Problemy kręgosłupa dotyczą nie tylko osób dojrzałych, w zastraszającym tempie u nastolatków następują deformacje kręgosłupa. Młodzież nie doświadcza bólu aż do momentu pełnej dojrzałości. Ale to właśnie u nich rotacja kręgów jest bardzo agresywna (aż do 1 stopnia rocznie).
Chorzy często liczą na operację jako panaceum na wszystkie dolegliwości. W USA wykonuje się ok. 200 tys. różnych operacji u chorych z zespołem bólowym krzyża. Połowa z nich nie przynosi poprawy.
Profilaktyka jest najlepszym sposobem na uniknięcie kłopotów z kręgosłupem. Inteligentna jest rehabilitacją. Jednak asany wykonywane niedbale i agresywnie mogą zaszkodzić. Prawidłowo wykonana asana to główne narzędzie do zbalansowania ciała. Uwalnia napięcia, poprawia elastyczność i maksymalizuje przepływ energii. Efektem jest dobre zdrowie i witalność.
U osób ze skoliozą obserwuje się nie tylko deformacje kręgosłupa, również przemieszczenie żeber, bioder i łopatek. Linia środkowa ciała przesuwa się od pionu. Zmiany te często widoczne są gołym okiem, ale jeszcze występują niezauważalne takie jak ściśnięcie serca lub płuc, rwa kulszowa, spłycony oddech, bóle głowy, a nawet bezsenność.
Wiadomym jest, że joga przywraca balans. Jeżeli nasze ciało nie jest w całkowitej równowadze pozycje hatha jogi przyniosą nam prędzej czy później harmonię. Aby uzdrowić swoje plecy musisz zrozumieć przyczynę bólu. Ból jest rezultatem różnych czynników jak np. notorycznie nieprawidłowa postawa, brak ruchu etc. Całe ciało ma wpływ na kręgosłup od stóp do głowy, a kręgosłup ma wpływ na całe ciało. Według ajurwedy problemy w górnej części kręgosłupa to nawracające migreny, brak apetytu i ogólna apatia. Skrzywienie środkowej części kręgosłupa bardzo osłabia ogień trawienny w jelicie cienkim. Powoduje skumulowanie napięć i pogorszenie wchłaniania. Problemy z dolnym odcinkiem kręgosłupa wpływają niekorzystnie na jelito grube, czego rezultatem są głównie zaparcia.
Jeżeli ciało jest w balansie wykonywanie asan staje się bezwysiłkowe. Przewodnictwo doświadczonego nauczyciela jest niezmiernie istotne i pomocne, ale świadomość wykonywania ćwiczenia zależy już od adepta. Tylko poprzez świadomość ruchu i uważność możecie pozbyć się dyskomfortu bólu.
Kiedy praktykujmy jogę chcąc pozbyć się bólu w plecach należy zwrócić uwagę na następujące obszary ciała. 1. Stopy i nogi. Odczuwaj czy chodzisz oraz stoisz równo, umieszczaj ciężar ciała na stopach jak w tadasanie. Uważaj, aby nie obciążać mocniej jednej nogi. Wzmocnienie i rozciągnięcie głównie tyłów nóg stwarza solidną podstawę, fundament dla zdrowego kręgosłupa. Utrzymuj linię biegnącą od korony głowy do punktu między stopami. Pracuj, aby utrzymywać linię pionową. Przez lata inteligencja ciała rozwinęła bardzo wyrafinowany system kompensujący nierówności. Jeżeli skrzywienie kręgosłupa jest prawostronne zazwyczaj głowa będzie przechylona w lewo. Dlatego przy początkowej fazie wyrównywania stron ciała, będziesz miał odczucie, że jesteś zupełnie pokrzywiony. Musisz jeszcze raz nauczyć się ciała. Testem czy opanowałeś nowe ułożenie ciała może być tadasana. Jej wykonanie ma być bezwysiłkowe, lekkie, wznoszące.

2. Kręgosłup. Jeżeli już nabyliśmy skoliozę należy zwrócić uwagę na wydłużanie kręgosłupa w pozycjach. Ból pleców i wypięty brzuch, to konsekwencja słabych mięśni pleców. Niezwłocznie należy wzmocnić mięśnie, które podtrzymują kręgosłup, mięśnie brzucha, nóg, pośladków.

3. Tyły nóg. Jeśli są dobrze rozwinięte, silne i elastyczne, to utrzymują kręgosłup w prawidłowej pionowej płaszczyźnie.

4. Mięśnie brzucha.
Jeżeli nie będziesz ich cyklicznie wzmacniać to osłabną. Przy skoliozie oznacza to przepracowanie mięsni na plecach i ostatecznie napięcie ich. Mięśnie brzucha odciążają kręgosłup o około 20 %.

5. Obręcz barkowa. Aby ustrzec się przed zaokrągleniem barków (typowe dla problemów z kręgosłupem) ważne jest, aby łopatki opuszczać w dół i zasysać je do ciała. Aby móc to wykonać należy pracować nad elastycznością mięśni górnej części klatki piersiowej.

6. Oddech. Uważny oddech stanowi podstawę w wykonywaniu asan. Jeżeli kręgosłup jest skrzywiony nierówna ilość powietrza dociera do lewego i prawego płata płucnego. Żeby wypracować większe otwarcie klatki i wyrównanie żeber, pracuj od środka na zewnątrz. Robiąc wdech wysyłaj go do zapadniętej strony klatki piersiowej, co pozwoli na zwiększenie pojemności płuc. Oddychając równo wydłużaj talię z lewej i prawej strony, stwarzaj przestrzeń między żebrami i utrzymuj podniesioną pierś. Bądź świadomy dokąd płynie twój oddech.

Prowadząc jogę pod kątem kręgosłupa zauważyłam, że duża część praktykujących pozbyła się bólu i wróciła do stabilności, stali się dla siebie terapeutami. Rozumieją ból i potrafią z nim pracować. Oczywiście nadal należy zachowywać higienę ciała i ćwiczyć dalej. przy pracy w uzdrawianiu kręgosłupa jest wydłużanie, rozciąganie napiętych mięśni, wzmacnianie wiotkich. Skoncentrować się należy na zredukowaniu rotacji kręgów i żeber, aby znaleźć balans w ciele.
Kręgosłup przy skoliozie ma tendencję do formowania się w literę C lub S. Następuje też rotacja co powoduje wypchnięcie przednich żeber, zazwyczaj też z jednej strony silniej. Jeżeli kręgosłup skrzywia się w prawo, to prawe żebra zapadną się, a ich lewa strona będzie wypchnięta. Kiedy tak się dzieje, to po prawej stronie mięsnie międzyżebrowe będą bardzo rozciągnięte kosztem ściśnięcia ich z lewej strony. Te przesunięcia powoduję efekt domino - wpływają na pozostałe części ciała np. nierówność ramion, wystającą łopatkę, nierówność bioder i talii.
Wszystkie te nierówności wywołują ból odczuwalny w różnych partiach ciała. Jeżeli głowa przechyla się notorycznie na jedną stronę, to efektem może być częsty ból głowy Nierówne biodra to ból w dole pleców lub rwa kulszowa. Notoryczne napięcie mięśni z jednej strony pleców może doprowadzić do degeneracji dysku. Wszystkie przytoczone przypadki mogą spowodować depresję i obniżenie własnej wartości.
Jeżeli rozwiniemy świadomość ciała, to będziemy stosować zasady z zajęć w życiu codziennym. Stojąc rozłożymy równo ciężar ciała na obie stopy, siedząc obciążamy kości pośladków a nie kość ogonową, będziemy wiedzieć jak podnieść ciężar itd. Właściwa praktyka uwolni Was od bólu i zapobiegnie bólom pleców. To, co wypracujecie i zmienicie da Wam satysfakcję i dobre samopoczucie

Iwona Ramotowska
Omśrodek Hatha Jogi
http://www.hathajoga.pl/

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Filozofia Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Filozofia Jogi
Inspiracje
Joga jest starożytną nauką korzystającą z niezwykle subtelnej wiedzy o ciele umyśle i duszy. Systematyczna praktyka jogi przynosi adeptowi spokój i odczucie jedności z otaczającym go środowiskiem. - BKS Iyengar
Słowniczek
Nidra

Nidra (nie mylić z joga nidra) - głęboki sen. Jest uważany za wroga praktyki jogi. Patandżali w Jogasutrach opisuje sen jako stan mentalny, który wyklucza występowanie innych stanów mentalnych. Innym słowy sen głęboki (nidra) jest rodzajem podstawowej świadomości. Poznanie pochodzące ze snu może być tematem...

Szukaj haseł na literę:
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Wyszukiwarka Szkół Jogi

Partnerzy Portalu