Kręgosłup - drzewo życia. Rafał Lichtarowicz
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Kręgosłup - drzewo życia. Rafał Lichtarowicz

środa, 12 sierpnia 2009

Rafał Lichtarowicz

W kręgosłup nazywany jest drzewem życia, kamieniem węgielnym naszego zdrowia i energii witalnej. Stanowi on, oprócz konstrukcji samonośnej podtrzymującej całe ciało i zapewniającej jego ruchomość, ochronę dla centralnego kanału nerwowego (rdzeń kręgowy), którym przepływa energia i informacja.

Wszystkie bodźce pochodzące ze środowiska naszego ciała i z poza niego kanałami nerwowymi trafiają do rdzenia kręgowego - centralnej magistrali energetyczno informacyjnej a potem do mózgu - centrali zarządzania, gdzie są przetwarzane i gdzie podejmowane są decyzje spływające w formie impulsów elektrycznych w powrotną stronę tą samą drogą. Rdzeń kręgowy możemy przyrównać do autostrady gdzie nieustannie płynie wzmożony ruch w obie strony.
Jeżeli przewodzenie nerwowe nie jest zakłócone a komórki i narządy naszego ciała sprawne to informacja i energia płyną w pełni i nasze zdrowie i wigor są naturalnie w rozkwicie. Nie ma wówczas zatorów informacyjno - energetycznych stanowiących zarzewie choroby.
Kiedy zaczyna ustawać wymiana energii i informacji pomiędzy mózgiem i poszczególnymi częściami ciała czy wewnętrznymi narządami, organizm przestaje właściwie funkcjonować - zaczyna się proces choroby. To zjawisko często ma swoją przyczynę w nieprawidłowym ułożeniu się kręgów kręgosłupa.

Na każdym poziomie kręgów od rdzenia kręgowego odchodzą nerwy obwodowe, zarządzające kolejnymi partiami naszego ciała, ich relacjami i współdziałaniem. Nerwy obwodowe wychodzące z kręgosłupa na wysokości poszczególnych kręgów zarządzają między innymi:
Odcinek szyjny
C1 - dopływ krwi do mózgu, przysadka mózgowa, skóra głowy, mózg, ucho wewnętrzne i środkowe, współczulny układ nerwowy
C2 - oczy, nerwy wzrokowe, słuchowe, czoło
C3 - policzki, zęby, nerw twarzowy
C4 - nos, wargi, usta, trąbka eustachiusza
C5 - gardło, krtań, struny głosowe
C6 - mięśnie karku, barki
C7 - tarczyca, kaletka maziowa stawu łokciowego
Odcinek piersiowy
T1 - przełyk ,tchawica, dłonie, nadgarstki, przedramiona
T2 - serce, osierdzie, naczynia wieńcowe
T3 - oskrzela, płuca, opłucna, klatka piersiowa, piersi
T4 - pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe
T5 - wątroba, splot słoneczny, krew
T6 - żołądek
T7 - trzustka, dwunastnica, śledziona
T8 - jw., przepona
T9 - nadnercza
T10 - nerki
T11 - moczowody
T12 - jelito cienkie
Odcinek lędźwiowy
L1 - jelito grube, pachwiny
L2 - wyrostek robaczkowy, uda
L3 - narządy płciowe, pęcherz, kolana
L4 - prostata, nerw kulszowy
L5 - podudzia, staw skokowy, stopy
Kość krzyżowa - kości biodrowe, pośladki Kręgi kręgosłupa przypominają nieco klocki poustawiane jeden na drugim. To co czyni tą konstrukcję wyjątkową ze względu na zakresu ruchu we wszystkich kierunkach, wytrzymałość, a przy tym elastyczność to system amortyzacji i podtrzymywania.
Kręgi ruchome poprzedzielane są dyskami, mającymi galaretowatą postać, spełniającymi rolę amortyzatora na każdym odcinku kręgosłupa. Konstrukcję spaja i podtrzymuje zestaw mięśni, ścięgien i stawów, które otaczają kręgosłup na kształt gorsetu.
Przyczyny destabilizacji tej misternej konstrukcji mogą mieć różne źródła zewnętrzne i wewnętrzne. Z zewnętrznych najczęstszy przypadek to lekceważenie praw mechaniki, a z wewnętrznych emocjonalny stres.
Kiedy mięśnie i więzadła są osłabione lub następuje dysproporcja w napięciach mięsni prawej i lewej strony kręgosłupa, lub mięśni brzucha i pleców, zaczynają się kłopoty związane z poprawną pracą kręgosłupa.
Przesunięcie kręgu, skrzywienie kręgosłupa czy przesunięcie dysku owocują zawężeniem światła kanału centralnego, zagrożony jest wówczas rdzeń kręgowy i prawidłowe przewodzenie nerwowe w nim.
Gdy powstaje ucisk na kanał centralny lub nerwy obwodowe zaczynają się kłopoty z poprawnym funkcjonowaniem narządów kierowanych przez uciskany odcinek nerwów. Najczęściej towarzyszy temu ostry ból i odczucie słabości, spada poziom wewnętrznej energii i samopoczucia, często rodzi się też uczucie apatii i zniechęcenia do życia. Tym negatywnym zjawiskom można położyć kres poprzez świadomą pracę nad rozciągnięciem i wzmocnieniem mięśni i więzadeł podtrzymujących kręgosłup. Kiedy napięcia i naprężenia gorsetu podtrzymujących mięśni i ścięgien zostaną usunięte i równowaga w tonusie mięśni przywrócona kręgosłup nie będzie miał innego wyjścia jak zacząć funkcjonować poprawnie. Klocki naszej "piramidy" wskoczą na swoje miejsce a energia i informacja zacznie płynąć bez przeszkód.
Wyobraźcie sobie teraz 7 poziomowy budynek, którego oś stanowi stalowo betonowa kratownica. Połączenie komunikacyjne między poziomami stanowi szybka winda poruszająca się w centrum tego trzonu. Kratownica jest z jednej strony samonośną podtrzymującą cały budynek konstrukcją, a z drugiej stanowi ochronę dla szybu windy. Od wytrzymałości tego trzonu zależy istnienie całego budynku oraz możliwość komunikowania się między poziomami.
Podobnie jest z naszym kręgosłupem. Zdrowy, mocny i elastyczny kręgosłup to podstawa naszego zdrowia, jakości życia i również podstawa wewnętrznego rozwoju.
Na planie przepływu subtelnych energii jest to tak samo ważne jak na planie naszego fizycznego ciała. Rdzeń kręgowy na planie energetycznym odpowiada SUSZUMNIE - kanałowi centralnemu.
Suszumna łączy w całość główne ośrodki energetyczne zarządzające sferami naszej świadomości. Od niej zależy sprawne funkcjonowanie świadomości jako całości a przede wszystkim jej rozwój. Jest 7 głównych ośrodków w jodze nazywanych czakrami - 7 poziomów naszego budynku. Pierwsza czakra MULADHARA - żywioł ziemi .
Podstawowe cechy to: ciężar, magnetyzm, stałość, moc, cykliczność.
Kieruje w nas wrodzonymi instynktami, a więc odruchami mającymi zachować i przedłużyć życie indywidualne i całego gatunku.
Konsekwentnie dalej porównując nasze ciało do budynku, jego pierwszy poziom odpowiadałby za kształt i konstrukcje budowli, materiały użyte do wykonania, solidność wykonania, osadzenie w ziemi czyli fundamenty. Zadaniem tego piętra byłoby podtrzymywanie całości konstrukcji w jak najlepszym stanie funkcjonowania. Druga czakra SWADHISZDANA - żywioł wody.
Podstawowe cechy to: przepływ lub jego brak, miękkość, czystość, zmienność.
Odpowiada za przeczuwanie najbliższej przestrzeni. Kieruje w nas zachowaniami emocjonalnymi.
Drugie piętro zajmowało by się kanalizacją, połączeniami kanalizacyjnymi z innymi budynkami. Dbanie o dopływ świeżej, krystalicznie czystej wody i odprowadzenie ścieków to zadania tego poziomu. Trzecia czakra MANIPURA - żywioł ognia.
Podstawowe cechy to: ciepło, trawienie, konwekcja, komunikacja. Kieruje w nas procesami gromadzenia informacji i kojarzenia ich ze sobą w procesie logicznego myślenia. Trzecie piętro to domena logicznego wykorzystania informacji spływających z zewnątrz od innych "budynków" i z wewnątrz dla dobra i rozwoju całej konstrukcji. Czwarta czakra ANAHATA - żywioł powietrza.
Podstawowe cechy to: lotność, przemieszczanie, przestrzenność.
Rozwija wyższe uczucia takie jak: miłość, radość, przyjaźń, współczucie, wybaczenie itp.
Jest to czwarty w kolejności, ale pierwszy od dołu poziom, w którym zakorzeniona jest iskra Boskiej Świadomości. Tu, w procesie rozwoju, wiara przeradza się w indywidualne doświadczenie jedności z Bogiem.
Na czwartym poziomie po raz pierwszy dostrzeżono by inne budynki nie tylko w kontekście własnych korzyści, ale również ogólnej pomyślności i ogólnego rozwoju. Poziom ten zarządzałby rozwojem relacji z innymi "budynkami". Piąta czakra WISHUDHI - światło Ducha.
Kieruje i koordynuje pracę poprzednich poziomów.
Piąty poziom to poziom kierujący i organizujący współpracę dla pozostałych pięter.
Z tego poziomu wypływają konkretne zarządzenia kierujące pracą poprzednich czakr i subtelna energia wspierająca poszczególne elementy jak i całość.

Szósta czakra ADŻNA - postrzeganie pozazmysłowe.

Siódma czakra SAHASRARA - jedność jako Istnienie.
Dwa wyższe poziomy to globalnie multimedialny poziom 6 i 7 stanowiący "lotnisko" do natychmiastowych połączeń wychodzących daleko poza społeczność "budynków".
W procesie indywidualnego rozwoju nasza świadomość wędruje poprzez te wszystkie piętra do góry zbierając na każdym z nich specyficzne dla tego piętra doświadczenia i naukę. Przypomina to aplikanta przyjętego do pracy na pierwszym poziomie naszego budynku. Chcąc się rozwijać i awansować musi on dogłębnie poznać strukturę i zasady funkcjonowania pierwszego poziomu. W czasie nauki awansuje powoli do roli kierownika tego poziomu, a gdy osiągnie pełnię wiedzy i doświadczenia, zostaje aplikantem na 2 poziomie. Wzrost ten trwa, aż aplikant pozna i opanuje działanie wszystkich pięter. Nie mniej ważnym krokiem na drodze jest też maksymalny rozwój poszczególnych poziomów (czakr) w harmonii z pozostałymi, a w szczególności podporządkowanie działania niższych pięter tym wyższym. Aby wszystkie poziomy funkcjonowały sprawnie, instynkty i emocje powinny być poddane i zależeć od sfery logicznego myślenia, a ta od poziomu wyższych uczuć. Przy braku odpowiednio rozwiniętego ośrodka logicznego myślenia, naszą świadomością rządzą emocje i instynkty, gdy zaś "śpią" wyższe uczucia, górę bierze często rozum, stając się zimny i wyrachowany. Kiedy słaby jest ośrodek ziemi, nasze życie pozbawione jest siły i energii do działania.
Podniesienie naszej świadomości może się jednak odbyć tylko przy właściwym działaniu naszego kanału centralnego (SUSZUMNY). Jak ważne i doniosłe są to zagadnienia dla całego naszego życia mogą świadczyć symbole różnych religii.
Kaduceusz, buddyjska stupa, kabała, totem czy znana z tradycji Judeo-chrześcijańskiej drabina Jakubowa wskazują jednoznacznie na SUSZUMNĘ, na tę, wewnętrzną w ciele, windę świadomości, jako jeden z kluczowych elementów naszego duchowego rozwoju.
Są to symbole drogi, jaką ma pokonać nasza dusza aby dojrzeć do mądrości i wyzwolenia. Ta droga jest tak długa jak nasz kręgosłup. To średnio trochę poniżej metra.
Pamiętając o tym warto zadbać o utrzymanie kręgosłupa w należytej kondycji i sprawności nie zależnie od wieku i stanu zdrowia. Szczególnie miejsce przy usuwaniu dolegliwości kręgosłupa zajmuje uprawiana od tysięcy lat skupiając się na kręgosłupie doprowadzili techniki jego regeneracji i uzdrawiania do perfekcji. Praktyka pokazuje, że nawet daleko posunięte skrzywienia czy też zwyrodnienia kręgosłupa przy systematycznej pracy w tym treningu potrafią się wycofać.
Wyjątkowość i skuteczność tego treningu przynosi przede wszystkim specyficzna praca z wewnętrzną energią generowaną oddechem i wykorzystywaną do uwalniania blokad ciała i umysłu.
Wszystkich borykających się z problemami kręgosłupowymi zapraszamy na nasze zajęcia abyście mogli pozbyć się dolegliwości! Rafał Lichtarowicz.
Szkoła Jogi Klasycznej Ewy i Rafał Lichtarowicz
www.jogaklasyczna.pl

Zdjęcie drzewa pochodzi ze strony: http://publicdomainpictures.net

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Filozofia Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Filozofia Jogi
Inspiracje
Im słabsze ciało, tym silniej nami rządzi. - Jean-Jacques Rousseau
Słowniczek
Arja

ARJA ("szlachetny pan, władca"). Przymiotnik odnoszący się do duchowych osobowości lub nauk od czasu powstania Wed. W dawnych Indiach mianem Arja określano ludzi należących do wedyjskiej wspólnoty rytualnej, tzn. tych, którzy odprawiali obrzędy ofiarne, znali (czynnie lub choćby biernie) język staroindyjski (wedyjski, później sanskryt), uznawali...

Szukaj haseł na literę:
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Wyszukiwarka Szkół Jogi

Partnerzy Portalu