Mala
Mala (japa mala, mala) - tybetański lub indyjski sznur modlitewny. Nazwa mala jest terminem, który w sanskrycie oznacza "wieniec" lub "naszyjnik", natomiast japa można przetłumaczyć jako "mamrocząca modlitwa".
Służy do odliczania ilości odmówionych mantr, tonalnych wersetów świętych pism, zaklęć lub imion bóstw.
Liczba paciorków zależna jest od religii, odłamu, kraju i waha się od dwudziestu paru do kilku setek. )Najczęściej jednak jest ich 108.
Mala zbudowana jest ze sznurka, na który nawleczone są okrągłe korale. Najbardziej popularnym materiałem jest "oko Rudry" - wysuszone pestki owoców z drzewa Eleocarpus ganitras, ale może być też zbudowana z kamienia, kryształu, kości lub tworzywa sztucznego. Zakończona jest symboliczną stupą.
Opcjonalnie niektóre korale mogą się wyróżniać (np. fakturą lub materiałem z jakiego zostały wykonane) w ten sposób być pomocne w grupowaniu wykonanych praktyk.
Istnieje pogląd, że chrześcijański różaniec, który jest bardzo podobny do mali, ma nazwę pochodzącą od określenia japa mala.
Gdy rzymscy odkrywcy przybyli do Indii i zetknęli się z malą, zapamiętali określenie "jap mala" zamiast "japa mala".
Jap w sanskrycie oznacza różę. Tym sposobem mala trafiła do Imperium Rzymskiego jako rosarium, a w języku angielskim i polskim przyjęto przekład tego słowa jako odpowiednio rosary i różaniec.
Bibliografia
Praca zbiorowa: Mały słownik klasycznej myśli indyjskiej. Semper, Warszawa, 1992
Georg Feuerstein Joga Encyklopedia, Brama -Książnica włóczęgów i uczonych, Poznań 2004
Georg Feuerstein Na początku była liczba Limbus, Bydgoszcz 1995
Wikipedia - portal internetowy