Oddziaływanie pozycji w jodze na podstawowe układy organizmu ludzkiego. Małgorzata Kłaniecka
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Oddziaływanie pozycji w jodze na podstawowe układy organizmu ludzkiego. Małgorzata Kłaniecka

wtorek, 19 sierpnia 2008

Małgorzata Kłaniecka

Wykonywanie pozycji (asan) przynosi korzyści dla ciała i ducha. Pomaga uzyskać równowagę, elastyczność i silę - czyli podstawowe części składowe zdrowego i dynamicznego życia.

Joga w zaburzeniach spowodowanych przez stres
W dzisiejszych czasach życie ludzi pełne jest stresów. Wynikiem tego jest pogorszenie samopoczucia psychicznego i szerzenie się chorób psychosomatycznych. Już od dawna wiadomo, że emocje odgrywają ważną rolę w powstawaniu lub zaostrzaniu wielu schorzeń. Stres jest jedną z głównych przyczyn takich chorób jak: zakrzepy w naczyniach wieńcowych, nadciśnienie tętnicze, wrzód układu pokarmowego i innych. Stres jest jednym z czynników, który zwiększa od 5 do 10 procent ilość wyrzucanej do serca krwi. Wpływa także na funkcje autonomiczne i wydzielania dokrewnego. Sympatyczny układ nerwowy jest zwykle pobudzony w warunkach stresu psychicznego powodując wzrost ciśnienia krwi i tętna. Tu właśnie joga odgrywa ogromną rolę. Dzięki jodze łatwo osiąga się kontrolę woli nad autonomicznym układem nerwowym. Joga ułatwia osiągnięcie równowagi emocjonalnej, a także zmniejsza nerwice, lękliwość i wrogość.

Joga w zaburzeniach sercowo - naczyniowych
Joga umożliwia kontrolę nad autonomicznym układem sympatycznymi parasympatycznym, co jest niezwykle ważne dla normalnego funkcjonowania serca. Joga zwiększa wydolność sercowo - naczyniową, zmniejsza procent tkanki tłuszczowej w ciele i poprawia krążenie wieńcowe. Powoduje zmniejszenie zużycia tlenu i przyśpiesza przemianę materii. Ćwiczenia jogi zwiększają wytrzymałość sercowo - naczyniową. Przyczynami niewydolności serca są, między innymi schorzenia naczyń wieńcowych, nadciśnienie tętnicze, choroba reumatyczna. Odpoczynek fizyczny i psychiczny jest jednym z najważniejszych środków terapeutycznych, gdyż ułatwia pracę serca i reguluje jego funkcje. Pozycje takie jak savasana, ćwiczenia oddechowe i medytacja są niezwykle pomocne w regulowaniu i poprawie funkcjonowania serca

Joga w nadciśnieniu pierwotnym
Nadciśnienie jest udręką naszych czasów. Stresy psychologiczne, niekorzystna atmosfera otoczenia i otyłość są czynnikami powodującymi i zaostrzającymi nadciśnienie. Jak już wspomniano joga prowadzi do równowagi i spokoju umysłu, co jest konieczne do kontroli nadciśnienia. Ćwiczenia jogi wpływają także na zmniejszenie tkanki tłuszczowej, co z kolei - jak zaobserwowano - samoczynnie obniża nadciśnienie. Nadciśnienie tętnicze wywołuje wiele niekorzystnych powikłań np. choroba niedokrwienna serca i zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, zakrzepów mózgowych. Terapia jogą skutecznie zapobiega tym komplikacjom przez: obniżenie wysokiego ciśnienia krwi, poprawę krążenia krwi w różnych organach, zwłaszcza w mózgu i sercu, poprawia przemianę materii.

Zapobieganie starzeniu się
Właściwe stosowanie jogi odmładza ciało i zapobiega starzeniu się. Próby kliniczne sugerują znaczną dzięki ćwiczeniom jogi poprawę funkcjonowania układu oddechowego i sercowo - naczyniowego oraz gruczołów wydzielania wewnętrznego, a także znaczną poprawę metabolizmu. Zaobserwowano również widoczną poprawę psychicznąz korzystnymi zmianami neurofizjologicznymi. Praktykowanie jogi wyraźnie wpływa na gruczoł przysadkowy polepszając jego funkcjonowanie.

Bibliografia:
Ravi, (1998), "Joga lecznicza", Łódź: Wydawnictwo "Ravi"
Małgosia Kłaniecka
http://akademiajogi.pl

Dyplomowana nauczycielka jogi metody B.K.S. Iyengara stopnia Introductory I. Instruktor Rekreacji Ruchowej fitness -ćwiczenia psychofizyczne. Uprawnienia nadane przez Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach. Z wykształcenia jestem psychologiem. Odkąd na mojej drodze pojawiła się joga, zaczęłam patrzeć na świat z innej perspektywy. Już nic nie jest tak oczywiste, ale dzięki temu dużo głębsze i wartościowsze. Praktykuję jogę od ponad 5 lat; pierwszym moim nauczycielem był Paweł Kamiński, uczestniczyłam w warsztatach Corin Biria, Lois Steinberg , Konrada Kocota, Romka Grzeszykowskiego. Jestem w trakcie kursu nauczycielskiego organizowanego przez Konrada Kocota. Joga jest dla mnie drogą rozwoju, która daję niesamowite możliwości; jest w niej miejsce na rozwój fizyczny, emocjonalny i duchowy. W nauczaniu jogi szczególnie ważne jest dla mnie to, jak praktyka jogi wpływa na codzienne życie osób, które przychodzą na zajęcia. Ludzie się zmieniają, rozwijają, bo joga jest pewną inicjacją, która popycha ich do zmiany. Uczestniczę w programie licencyjnym Akademii Pracy z Procesem zdobywając umiejętności do prowadzenie terapii i zajęć rozwoju.
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Filozofia Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Filozofia Jogi
Inspiracje
We wszystkich nas drzemie iskierka boskości. Joga roznieca ją w jasny płomień. - BKS Iyengar
Słowniczek
Avadhuta

Avadhuta - (odcięty) duchowy mistrz, istota doskonała, ktoś kto jest poza światem materialnym, ciała, ziemskich trosk, dualizmu. To ktoś, komu ciało i umysł nie blokują przepływu pranicznej siły życia. Jest czystą świadomością w postaci człowieka. Praktykując radykalne wyrzeczenie osiągnął doskonałość w praktykowaniu najwyższego nadświadomego skupienia....

Szukaj haseł na literę:
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Wyszukiwarka Szkół Jogi

Partnerzy Portalu