Książka " Słuchaj, medytacja jest...z o. Janem Berezą rozmowa post mortem" Polecamy!
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Książka " Słuchaj, medytacja jest...z o. Janem Berezą rozmowa post mortem" Polecamy!

piątek, 5 lutego 2016

Justyna Moćko

Ojca Jana Berezy nie trzeba nikomu, kto praktykuje medytację, przedstawiać. Benedyktyn, propagator medytacji chrześcijańskiej, założyciel w 1988 r Ośrodka Medytacji Chrześcijańskiej w Lubiniu. Obecnie wyszła książka post mortem "Słuchaj, medytacja jest…" Bardzo polecamy!

Ojciec Jan Bereza (1955 - 2011) to wybitna postać w kościele. Niestandardowe zainteresowania, otwarty umysł, nowatorskie działania.

W czasie studiów w Akademii Teologii Katolickiej oprócz zgłębiania filozofii klasycznej i indyjskiej (u Leona Cyborana) śpiewał w Chórze. Jako tenor przez pięć zjechał całą Europę.
Potem wrócił do swojej pasji - fotografii - skończył Technikum Fotograficzne. Robił zdjęcia artystom w legendarnym klubie Riwiera Remont i Stodole. Fotografował między innymi Daab, Kryzys, Maanam. Jeździł z nimi w trasy koncertowe. Jego zdjęcia są m.in. w albumie Kory, ale miał też kilka wystaw i publikacje w pismach muzycznych.
Praktykował też zen - był jednym z pierwszych uczniów Philipa Kappleau, nauczyciela, który przyjeżdżał do Polski.
Pod koniec lat 70-tych podróżował po Indiach.
W latach 80 -tych organizował spotkania z przedstawicielami politycznego podziemia, wydawał gazetki.
Nieprzyjemny kontakt z Służbami Bezpieczeństwa skłonił go do rewizji własnego życia. W 1982 roku u z kilkoma ciuchami, książkami, sprzętem fotograficznym i poduszką do medytacji pod pachą wszedł do klasztoru Benedyktynów w Lubiniu, by zostać na stałe. Po dwóch latach złożył pierwsze śluby czasowe, po pięciu - wieczyste.
Rozpoczął studia w Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Po czterech latach otrzymał święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Jerzego Stroby.

W Lubiniu odkrył, że medytacja nie jest czymś obcym w katolickiej tradycji, ale tylko czyś zapomnianym.
W 1988 r poprowadził pierwsze wspólne medytacje poprowadził w gronie przyjaciół. Z czasem przekształciło się to w cykl spotkań w każdy czwarty weekend miesiąca. Aż grono sympatyków starej praktyki modlitewnej stało się tak duże, że powstał w Lubiniu Ośrodek Medytacji Chrześcijańskiej, do którego do dziś zjeżdżają ludzie z całej Polski i nie tylko i za którego sprawą powstało kilkanaście podobnych grup medytacyjnych w Polsce.

Od 1998 był członkiem Komitetu Episkopatu Polski do Spraw Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. Dzięki jego otwartości klasztor w Lubiniu, pewnie jako jedyny taki w Polsce gościł dziesiątki hinduskich guru, tybetańskich lamów i mistrzów Zen. Byli tam między innymi Dalaj Lama, Roshi Kwong.

Obecnie raz, dwa razy w roku organizowana jest sesja w dialogu z buddystami tradycji zen Soto.

Ośrodkiem Medytacji Chrześcijańskiej kierował do 2006 r, obecnie prowadzi go Ojciec Maksymilian Nawara, jeden z pierwszych uczestników sesji.

Dużo podróżował, pisał, spotykał się, opowiadał o tym, co dzieje się w Lubiniu.
Pojechał znów do Indii i to była już inna podróż - duchowa podróż mnicha do innych mnichów. Odwiedzał tybetańskie klasztory w Indiach, ale i tamtejszych chrześcijan. Kiedy mówił, że jest mnichem chrześcijańskim i zna Dalaj Lamę był serdecznie przyjmowany przez mnichów z każdego innego wyznania.

Napisał m.in.: Sztuka codziennego życia (1997), Myśli codziennego umysłu (2007), Posty i tosty (z Ewą Awdziejczyk) (2010), był autorem haseł Leksykonu wielkich teologów XX/XXI wieku (wyd. Biblioteka "Więzi" - 2004)

Zmarł po ciężkiej chorobie 20 lutego 2011 r

Po latach napisał: ,,W moim nie pozbawionym burz życiu udało mi się odkryć, że najbardziej potrzebna jest nam cisza, cisza, która przemienia nasze życie".

Obecnie wyszła książka "Słuchaj, medytacja jest Z Ojcem Janem Berezą rozmowa post mortem"

Ojciec Maksymilian Nawara i Dariusz Hybel dokonali iście benedyktyńskiej pracy zbierając, systematyzując i przekazując nauki o. Jana o medytacji i jej praktyce w Lubiniu.
Niektóre z zamieszczonych tekstów nigdy nie były publikowane. O. Jan nie dokonał syntetycznego przedstawienia tego, czym dla niego jest medytacja chrześcijańska.
Książka jest wyrazem wdzięczności wobec niego i jego nauczania. To nie książka o nim, ale o medytacji, gdyż O. Jan położył fundament pod ruch medytacyjny w Polsce.

Książka zawiera dwa zasadnicze tematy: praktyka medytacyjna, ta część opowiada o jej początkach w Polsce oraz dialog międzyreligijny, którego o. Jan był pionierem.

Książka została wydana przez klasztor, więc możliwość jej zakupu istnieje jedynie w klasztorze, internetowo poprzez stronę www.lubin-medytacje.pl, lub przy okazji promocyjnych wykładów, które odbywać się będą na terenie całej Polski.

Najbliższe spotkanie organizowane jest 8 lutego 2016 r, u Dominikanów w Warszawie na Służewie.

Linki do artykułów/wywiadów z Ojcem Berezą.

http://www.deon.pl/czytelnia/czasopisma/tygodnik-powszechny/art,75,modl-sie-pracuj-i-nie-martw-sie.html

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Joga i Medytacja
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Joga i Medytacja
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
n
Słowniczek
Bhumi

Bhumi (ziemia). Ma cztery znaczenia. 1) ziemia, na której odbywa się praktyka jogi. 2) ziemia jako żywioł 3) ziemia jako planeta 4) określony stopień lub poziom jogi Komentarz do czwartego znaczenia słowa Bhumi. Joga jest procesem stopniowym, gdzie adept ma osiągać kolejne poziomy aż do...

Szukaj haseł na literę:
Wyszukiwarka Szkół Jogi

Partnerzy Portalu