FAQ-ty i mity - dotyczące Certyfikatu Iyengar’a w opinii Anny Duszak
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

FAQ-ty i mity - dotyczące Certyfikatu Iyengar’a w opinii Anny Duszak

sobota, 12 maja 2012

Anna Duszak

Redakcja portalu joga-joga.pl informuje, że zaprezentowane poniżej opinie i interpretacje są prywatnymi poglądami p. Annny Duszak i nie są odzwierciedleniem opinii redakcji portalu joga-joga.pl. Ze stanowiskiem redakcji portalu joga-joga.pl, opinii prawnej oraz stanowiska PSJI w sprawie Certyfikatów można zapoznać siętutaj >>>

Jeśli nie zamierzasz przystąpić do systemu certyfikacyjnego a legitymujesz się dyplomem jakiegokolwiek Stowarzyszenia Jogi Iyengara lub RMIYI możesz o tym napisać w swoim indywidualnym dossier, możesz również umieścić ten dyplom na swej stronie internetowej. Jeśli natomiast jesteś związany z tzw. "metodą Iyengar’a", posiadasz stosowne do tego uprawnienia i chcesz wspierać się znakiem IYENGAR® pisząc o swej osobie, niezwłocznie przystąp do certyfikacji. Dlaczego tak uważam, poniżej!

Od kilku tygodni moją skrzynkę mailową zapełniają informacje na temat certyfikacji nauczycieli jogi praktykujących wg metody Iyengar’a. Kampania prowadzona przez Polskie Stowarzyszenie Jogi Iyengara zatytułowana jest "Joga Iyengara - sięgnij do źródeł - wolisz fakty od interpretacji - pragniesz efektów a nie deklaracji"
Od wielu lat próbuję bezskutecznie ustalić, na czym polega specyfika tzw. metody Iyengar’a (używanie pomocy, precyzja wykonywania asan, opisy ich wykonania, czas pozostawania w asanie etc?) ale ponieważ spełniam pierwsze trzy punkty wymogów (warunkiem otrzymania Certyfikatu jest: aktualne członkostwo PSJI, posiadanie stopnia nauczycielskiego minimum Introductory II oraz udział w odpowiedniej ilości warsztatów/szkoleń) warunkujące podpisanie umowy oraz wniesienie stosownej opłaty licencyjnej, postanowiłam zapoznać się z materiałami zamieszczonymi na stronie Stowarzyszenia. Oprócz dyplomu nauczyciela jogi wydanego przez Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institute w Punie posiadam dyplom Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Wprawdzie trochę już przykurzony, ale czasami, gdy chwila tego wymaga, biorę w rękę szczoteczkę i przecieram nią swe zwoje mózgowe. Za bardzo nie trzeba;-).
Mimo upływu lat, zmian, jakie dosięgły prawo, logika jego tworzenia pozostaje niezmienna. Nie specjalizowałam się w prawie licencyjnym i znakach towarowych, ale czytając zamieszczone na stronie informacje wielokrotnie doznawałam uczucia nadużywania przez autorów materiałów zamieszczonych na stronie Stowarzyszenia posiadanego na podstawie licencji prawa oraz jego nadinterpretacji.

Strona zatytułowana "Sięgnij do źródeł …." otwierająca dział poświęcony Certyfikatowi Iyengar’a zawiera na samym końcu zdanie "Tylko nauczyciele, którzy uzyskali ważny Certyfikat, mogą posługiwać się nazwiskiem Iyengara® w odniesieniu do usług związanych z nauczaniem jogi. Nazwisko Iyengara® jest zastrzeżonym znakiem towarowym, stąd używanie go w kontekście działalności zawodowej przez osoby nieuprawnione (nieposiadające ważnego Certyfikatu) stanowi naruszenie prawa."

Czy rzeczywiście? Czy w każdej sytuacji?

Wypada zacząć od tego, co tak naprawdę zostało objęte licencją stanowiącą własność prywatną BKS Iyengar’a. Swe dociekania ograniczyłam jedynie do tego, co znalazłam na stronie www.joga.org.pl w polskiej wersji, nie dociekając jakie jest brzmienie wersji oryginalnej.

Dziesięcioletnia ochrona znaku towarowego, która kończy się w maju tego roku i może zostać z inicjatywy właściciela przedłużona na dalsze dziesięć lat, dotyczy dwóch znaków towarowych:
Słowa IYENGAR ® Znak towarowy Wspólnot Europejskich nr 2708675)
oraz znaku graficznego wyobrażającego stojącą postać w natarajasanie (Znak Towarowy Wspólnot nr 2608735 (do stosowania od 1 kwietnia 2005r.).

Znaki te zostały opisane w Aneksie B do umowy podlicencyjnej, natomiast w Aneksie A wymieniono trzy obszary (działania, sposoby przekazu, przenoszenia, publikowania), w jakich te dwa znaki posiadają ochronę prawną. Dla obu są nimi (grupa 9) wszelkie możliwości przenoszenia zastrzeżonego znaku za pomocą tzw. nowoczesnych mediów - nośniki elektroniczne oraz tradycyjne np. zdjęcia, (grupa 16) tradycyjne możliwości publikowania znaków za pośrednictwem druku na wszelkiego rodzaju papierach i we wszelkich materiałach oraz (grupa 41) chroni znaki we wszystkich przypadkach, gdy mamy do czynienia z uczeniem czy inną formą przekazu. To tak w dużym skrócie.

Zarejestrowane dwa znaki towarowe, mogą być przedmiotem obrotu towarowego, czyli mogą być udzielane przez właściciela podlicencje. Tak się zapewne stało i Polskie Stowarzyszenie Jogi Iyengara stało się Podlicencjobiorcą dwóch znaków towarowych. TYLKO ZNAKÓW.
Dlaczego tak zaznaczam? W zakładce "Umowa podlicencyjna" znajduję dokument nazwany "NIEWYŁĄCZNA PODLICENCJA ZNAKU TOWAROWEGO", w którym pkt 2 określa, kto może być podlicencjobiorcą. Tu pojawia się zwrot, który wzbudza we mnie głęboki niepokój, bo nie znajduję dla niego umocowania w posiadanej przez BKS Iyengar’a licencji - "praktykowanie jogi zgodnie z metodą IYENGARA", czy "metoda Iyengara" użyte w. pkt 2c a wielokrotnie powtarzane w FAQ-u zamieszczonym na stronie portalu Stowarzyszenia.
To jednak, co jest dla mnie naruszeniem prawa, to podpięcie do umowy podlicencyjnej tego, do czego BKS Iyengar nie posiada żadnej licencji - cała zawartość Aneksu C.
Pkt 2f Umowy podlicencyjnej stanowi bowiem, że Podlicencjobiorca "przestrzega zasad Wytycznych Etycznych (zob. Aneks C do niniejszej Umowy)".
BKS Iyengar posiada prawo jedynie do dwóch znaków towarowych. Zasady Etyczne nie były przedmiotem rejestracji znaku towarowego, ani żadnego innego.
Moim zdaniem, mogą jedynie stanowić wskazówki BKS Iyengar’a, które uzupełniają lub stanowią wytyczne - jako oddzielny dokument udzielanej licencji, nie stanowiąc jej przedmiotu. Nie można bowiem sprzedać więcej niż się posiada!

Materiały dotyczące Certyfikatu Iyengar’a objaśnia zamieszczony poniżej strony "Sięgnij do źródeł" link do FAQ-u. To w tych materiałach najczęściej pojawia się połączenie słowa objętego licencją "IYENGAR" z dodaniem słowa "metoda." Moim zdaniem jest to poważne nadużycie dokonane przez autorów materiału, gdyż sugeruje prawo BKS Iyengara do posiadania licencji na "metodę Iyengara".

Nadużyciem jest również sugerowanie, w odpowiedzi na pytanie 5. "Czy mogę umieścić na swojej stronie internetowej informację o zdanym egzaminie/stopniu nauczycielskim?", że nie posiadając Certyfikatu nie możemy na swoich stronach internetowych (autorzy zapomnieli o obszarze drugim, czyli drukach papierowych) umieszczać informacji na temat posiadanych stopni nauczycielskich.

Jak napisałam na wstępie, jestem posiadaczką dyplomu magistra prawa i administracji, nauczycielką stopnia Introductory II, ponadto czeladnikiem krawieckim. Na potwierdzenie tych umiejętności mam stosowne dyplomy. Czy to możliwe, by BKS Iyengar zabraniał mi legitymowania się przez niego samego podpisanym dokumentem!?

Szanowni autorzy materiałów certyfikacyjnych! Liczą się fakty! Jeśli ktokolwiek jest w posiadaniu dyplomu ukończenia jakiegokolwiek warsztatu, kursu, szkoły czy uczelni nie ma prawa, które zabroniłoby okazywania się posiadanymi uprawnieniami.

Przy analizie przekroczenia prawa do posiadanej licencji liczy się intencja i zamiar używającego oraz posiadane przez niego uprawnienia (satya - prawda ). Nie możecie straszyć mnie karami, gdy mówię prawdę (satya - prawda), okazując wystawione przez BKS Iyengar’a, w imieniu RYMYI, lub przez inne Stowarzyszenia, dyplomy.

Posiadanie uprawnień wynikających z Certyfikatu ma moc wzmacniającą połączenie z dziełem Gurji’ego a nie unieważniającą tego, co już się dokonało lub dokonuje, bo przecież wiele osób kończy teraz kursy lub zdaje egzaminy na kolejne stopnie i będzie się mogło nimi legitymować!
Wszyscy Ci, którzy będą się mocniej identyfikować ze swym Mistrzem przystąpią do systemu certyfikacyjnego.

Wówczas przy swym nazwisku umieszczą, by było to lepiej widoczne - zgodnie z zapisem Aneksu B. "słowo należy zawsze przedstawiać dużymi literami, w odróżnieniu od otaczającego tekstu dla zapewnienia by [znak] IYENGAR był postrzegany jako znak towarowy" oraz "w tytułach i nagłówkach należy stosować znak ® obok nazwy IYENGAR dla zaznaczenia, że IYENGAR jest zarejestrowanym znakiem towarowym." - zastrzeżony znak towarowy IYENGAR®.

W uzupełnieniu dodam, że powyższej zamieszczone informacje prawne zostały skonsultowane z prawniczką, rzeczniczką patentową.

Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości i chciałby je potwierdzić, proszę o kontakt.

Anna Duszak
anmaduku@gmail.com
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Filozofia Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Filozofia Jogi
Inspiracje
Oddech jest esencją jogi, ponieważ jest esencją życia. A joga zajmuje się życiem właśnie - Tirumalai Krishnamacharya
Słowniczek
Jantra

Termin jantra pochodzi od Ayam "powściągać" z sufiksem -tra-, określającym instrument lub miejsce, w którym dany proces się odbywa. Oznacza więc "instrument do powściągania" umysłu (myśli), narzędzie do unieruchomienia rozbieganej świadomości. Jest abstrakcyjnym obrazem czczonego bóstwa. Geometryczne przedstawienie poziomów i energii kosmosu i ludzkiego ciała....

Szukaj haseł na literę:
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Wyszukiwarka Szkół Jogi

Partnerzy Portalu