Opowieści Sztuki Życia: "Dwa pierścienie"
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Opowieści Sztuki Życia: "Dwa pierścienie"

środa, 15 kwietnia 2015

Paulina Szpargała

Wszystko się zmienia... Bez względu na to, czy aktualnie rozrywa nas euforia szczęścia, czy dławi gorycz smutku, jedno jest pewne - to i tak się zmieni... Świadomość Prawa Przemijania, znamiennego w ulotność, chwilowość i nieskończoną zmienność, z pewnością zaprzyjaźni nas z rzeczywistością i nieprzewidywalnością codzienności. O tym, w kolejnej opowieści zaczerpniętej ze stronic "Sztuki Życia".

"Dwa pierścienie"

Pewien bogaty, stary człowiek zmarł, pozostawiając dwóch synów. Przez jakiś czas, zgodnie z indyjską tradycją, obaj synowie mieszkali razem, prowadząc wspólne gospodarstwo i żyjąc jako jedna połączona rodzina. Potem pokłócili się, postanowili rozstać i rozdzielić cały majątek między siebie. Wszystko podzielili po połowie i zakończyli sprawę. Jednak jakiś czas później odkryli jeszcze jedną małą paczuszkę bardzo starannie schowaną przez ojca dawno temu. Synowie wspólnie otworzyli pudełeczko i znaleźli w nim dwa pierścienie - jeden miał w sobie cenny diament, a drugi był zwykłym srebrnym pierścieniem wartym zaledwie kilka rupii.

Na widok diamentu w umyśle starszego brata zrodziła się chciwość, więc zaczął młodszemu tłumaczyć: "Wydaje mi się, że ten pierścień nie został kupiony, tylko jest rodzinną pamiątką po naszych przodkach i dlatego ojciec trzymał go oddzielnie, z dala od innych kosztowności. Ponieważ najwyraźniej jest w rodzinie od wielu pokoleń, powinien zostać zachowany dla przyszłych. Dlatego ja, z racji starszeństwa, zatrzymam go, a ty weź sobie ten srebrny".

Młodszy brat uśmiechnął się i powiedział: "W porządku, ciesz się pierścieniem z diamentem, a ja będę szczęśliwy, mając srebrny". Obaj włożyli pierścienie na palce i każdy poszedł w swoją drogę.

Młodszy brat pomyślał sobie: "To zrozumiałe, że ojciec dbał o diamentowy pierścień - jest bardzo drogi. Ale dlaczego zadbał o zwykły, srebrny pierścionek?". Zbadał go dokładnie i dojrzał na nim kilka wytartych słów: "To też się zmieni". "A więc to była mantra mojego ojca: >> To też się zmieni! <<". Włożył ponownie pierścionek na palec.

Obaj bracia doświadczali w życiu wzlotów i upadków. Kidy działo się dobrze, starszy brat wpadał w euforię i tracił równowagę umysłu. Kiedy działo się gorzej, wpadał w głęboką depresję, znowu tracąc harmonię umysłu. Był coraz bardziej zestresowany i w końcu zachorował na nadciśnienie. Ponieważ nie mógł spać po nocach, zaczął używać tabletek nasennych, uspokajających, potem silniejszych narkotyków. W końcu musiano mu zaaplikować elektrowstrząsy. Taki był brat z diamentowym pierścieniem.

A młodszy brat ze srebrnym pierścieniem cieszył się dobrymi czasami, gdy nadeszły. Nie uciekał od nich, radował się, lecz patrząc na pierścień, przypominał sobie: "To też się zmieni". Więc kiedy się zmieniło, mógł się uśmiechnąć i powiedzieć: "Wiedziałem, że to się musiało zmienić. Zmieniło się i co z tego!" Kiedy nadeszły gorsze czasy, znów patrzył na pierścień i przypominał sobie: "To też się zmieni". Nie rozpaczał, wiedząc, że to także przeminie. I tak się działo. Zmieniło się i odchodziło. Doświadczając wzlotów i upadków, napotykając różne przeciwności losu, wiedział, że żadne z nich nie jest wieczne, że wszystko nadeszło tylko po to, by przeminąć. Nie tracił równowagi umysłu i żył spokojny i szczęśliwy. Taki był brat ze srebrnym pierścieniem.

Opracowała Paulina Szpargała
paulina@joga-joga.pl
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Joga i Medytacja
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Joga i Medytacja
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Słowniczek
Nidra

Nidra (nie mylić z joga nidra) - głęboki sen. Jest uważany za wroga praktyki jogi. Patandżali w Jogasutrach opisuje sen jako stan mentalny, który wyklucza występowanie innych stanów mentalnych. Innym słowy sen głęboki (nidra) jest rodzajem podstawowej świadomości. Poznanie pochodzące ze snu może być tematem...

Szukaj haseł na literę:
Wyszukiwarka Szkół Jogi

Partnerzy Portalu