Guru
GURU - W sanskrycie: "ciężki, ważny, czcigodny", "przewodnik", "ten który prowadzi z ciemności do światła".
Jest to ogólne określenie nauczyciela duchowego, używane przez hindusów.
W sensie doktrynalnym koncepcja guru, stanowiąca jeden z najważniejszych elementów hinduizmu, zasadza się na wyjątkowym statusie guru - człowieka równego Bogu i uważanego za jego wcielenie. Guru cieszy się niekwestionowanym przez nikogo autorytetem, a jego duchowe i moralne oddziaływanie często przekracza granice religii i daje o sobie znać w sferze szeroko pojętej kultury, polityki (Gandhi) i życia codziennego.
Dla tych, którzy zostają jego uczniami, guru jest niewyczerpanym rezerwuarem świętości, mądrości, wiedzy i mocy. Konieczność rozwijania związku z guru trwającego nawet po jego śmierci jako przewodnikiem duchowym podkreśla zarówno joga jak i tantra oraz w wszystkie pozostałe nurty hinduistyczne.
Rozwijanie właściwego związku z żyjącym mistrzem-przewodnikiem nazywane jest praktyką guru-jogi. Uważa się, że nie istnieje możliwość rozwoju duchowego, oświecenia czy wyzwolenia bez przewodnictwa guru - mistrza życia duchowego. Wszelkie samotne wysiłki bez prowadzenia przez guru uważa się za (w najgorszym wypadku) prowadzące do złych stanów ducha lub pomieszania zmysłów.
Konieczność nauki od guru pokazuje zarówno traktat "Hatha-Joga-Pradipika" jak i "Śiwa-Purana" czy "Joga-Kundali-Upaniszada". Guru porównywany jest często ze sternikiem łodzi, wysławiany i wielbiony na równi z bogami do których prowadzi ludzi, ale można też znaleźć ostrzeżenia przed oszustami, którzy nie posiadają oświeconej realizacji oraz ostrzeżenia przed szkodliwością porzucania guru nawet po osiągnięciu wewnętrznych celów i duchowej doskonałości.
Bibliografia
Praca zbiorowa: Mały słownik klasycznej myśli indyjskiej. Semper, Warszawa, 1992
Georg Feuerstein Joga Encyklopedia, Brama -Książnica włóczęgów i uczonych, Poznań 2004
Wikipedia - portal internetowy