Jak wybrać matę do jogi?
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Jak wybrać matę do jogi?

wtorek, 17 października 2017

Redakcja

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i odmian mat do jogi. Różnią się fakturą, grubością, długością, kolorem, trwałością i tym, co najważniejsze, czyli parametrami antypoślizgowymi oraz ceną. Dlatego zawsze pojawia się pytanie - którą matę mam wybrać i czym się kierować przy wyborze? Poniżej przedstawiamy kilka głównych kryteriów i ich znaczenie w doborze właściwej maty do jogi.

Aktualizacja grudzień 2021

GRUBOŚĆ MATY

Grubsza czy cieńsza mata, jakie to ma znaczenie? Zalety i wady mat o różnej grubości.

Mata grubsza (3,5 mm lub więcej):

  • komfort i wygoda
  • zwiększona trwałość
  • wyższa cena
  • większa waga i gabaryty

Maty Manudka Pro są uważane za jedne z najlepszych mat na świecie (grubość 6 mm). KUP TUTAJ

Mata cieńsza (2,5 mm-3,5 mm):

  • niższa waga
  • łatwiejszy transport
  • zazwyczaj niższa cena
  • mniejszy komfort

Maty Jade Travel to przykład cieńszych mat (grubość 3 mm).

KUP TUTAJ

DŁUGOŚĆ MATY

Tutaj sprawa jest prosta, standardowa mata ma 180 cm długości, jest to wystarczająca długość dla większości osób. Osoby wyższe (180 cm wzrostu i więcej) powinny mieć matę dłuższą - min. "swojego wzrostu".

KUP TUTAJ

MATERIAŁ I FAKTURA

Maty mają różną fakturę i są wykonywane z różnych materiałów. W tej kwestii najlepiej jest się poradzić kogoś, kto już daną matę "testował". Niektóre maty mimo profesjonalnego wyglądu są bardziej podatne na wycieranie i uszkodzenia mechaniczne, inne pękają w praniu, część mat można swobodnie składać i zginać, a niektóre można tylko zrolować.

TRWAŁOŚĆ

Każda mata inaczej znosi próbę czasu. Zdecydowana większość mat do jogi jest trwała - a zużycie jest zależne od intensywności praktyki. Znaczenie ma również grubość maty, która może wpływać na jej eksplorację. Pamiętać należy także o odpowiedniej konserwacji, czynnik ten w znaczącym stopniu decyduje o trwałości maty.

KOLOR

W tej chwili dostępne są maty praktycznie w każdym kolorze. Wybierając kolor trzeba pamiętać o praktycznym aspekcie - czy łatwo będzie nam utrzymać matę w czystości oraz czy barwa nie działa na nas niczym płachta na byka.

Maty Rainbow dla miłośników kolorów. KUP TUTAJ

PARAMETRY ANTYPOŚLIZGOWE

Jedna z najistotniejszych właściwości, jakie powinna posiadać każda mata. Są maty o lepszych i gorszych parametrach. Większość nowych mat jest śliska, co wynika to ze sposobu ich produkcji. Aby uzyskać właściwą dla danej maty antypoślizgowość, należy ją przed pierwszym użyciem odpowiednio oczyścić. Zazwyczaj wystarczy również kilka godzin ćwiczeń, żeby mata odzyskała swoje właściwości w tym zakresie. 

Maty o bardzo dobrych parametrach antypoślizgowych to Jade KUP TUTAJ

CENA

Ceny mat są bardzo zróżnicowane i oscylują w granicach od 90-560 zł - w zależności od rodzaju maty. Dobrze jest unikać mat sprzedawanych w sklepach w cenach do 60 zł, ponieważ przeważnie nie utrzymują nawet minimalnych standardów odnośnie trwałości, komfortu i antypoślizgowości.

 

 

 

 

 

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Asany - Pozycje jogi
Zapytaj eksperta
Wiktor Morgulec
joga dla początkujących

Nauczyciel jogi wg. metody B.K.S Iyegara w Centrum Joga Żoliborz w Warszawie, w którym odbywają się codzienne zajęcia oraz weekendowe warsztaty jogi.

Słowniczek
Siszja

ŚISZJA słowo w sanskrycie oznaczające "uczeń, sługa". Adept wiernie uczący się od swojego mistrza. Status Śiszja wymaga pełnego zaufania, jakim zarówno uczeń obdarza mistrza jak i mistrz ucznia. Należy podkreślić, że śiszja oznacza dużo więcej niźli pojęcie ucznia w ezoteryce zachodniej. Śiszja to uczeń-służebnik zaangażowany...

Szukaj haseł na literę:
Partnerzy Portalu