Ekologiczne maty do jogi
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Ekologiczne maty do jogi

środa, 20 kwietnia 2022

Rozmawiamy z Agnieszką Kunicką nauczycielką jogi certyfikowaną przez International Integral Yoga Institute.

- Co to są ekologiczne maty do jogi? Skąd się wziął taki produkt?

Ekologiczne maty do jogi powstają z materiałów, które są biodegradowalne lub mogą być ponownie wykorzystane w przemyśle. Maty z tworzyw sztucznych, po zużyciu, nie rozkładają się i podobnie jak inne plastiki mogą przez dziesięciolecia zalegać na wysypiskach śmieci. Natomiast maty ekologiczne są wykonane z naturalnych materiałów i ulegają rozpadowi. Jest to bardzo ważny aspekt dla wszystkich osób, którym leży na sercu nasze środowisko naturalne i ekologia.

Warto też zwrócić uwagę, w jaki sposób maty są pakowane. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu karton. Idealnie, jeśli nie jest barwiony, a zabezpieczające wypełnienie w pudełku to również kartonowe ścinki.

Ponadto niektórzy producenci angażują się w działania na rzecz ochrony środowiska np: producent kauczukowych mat Jade za każdą sprzedaną matę sadzi drzewo – do tej pory zasadzono ponad 1 milion drzew.

JADE DOSTĘPNE TUTAJ:

 

Z czego wytwarzane są maty ekologiczne?

Ekologiczne maty do jogi powstają z między innymi z korka. Surowiec jest pozyskiwany z kory dębu korkowego. Wiecznie zielone drzewo nie ulega uszkodzeniu wskutek wycinki kory, która składa się z dwóch warstw. Zewnętrzna przyrasta co roku i w końcu jej najbardziej wierzchnia część staje się martwa - wykorzystuje się wyłącznie tę obumarłą warstwę.

Naturalny, odnawialny korek jest wytrzymały, wodoodporny i bezpieczny dla alergików. Maty z korka są przeznaczone do intensywnej praktyki lub na lato, kiedy mamy wilgotne dłonie i stopy: pod wpływem wilgoci korek zwiększa swoje właściwości antypoślizgowe.

DOSTĘPNE TUTAJ:

 

 

Ekologiczne maty powstają również z naturalnego kauczuku. Jest on pozyskiwany z soku mlecznego roślin kauczukodajnych, głównie z drzewa kauczukowca brazylijskiego.

Maty z naturalnego kauczuku są antypoślizgowe, więc dłonie i stopy nie będą się na niej ślizgać. Kauczuk jest ciężki, dzięki czemu mata ma dobrą przyczepność i nie będzie się przesuwać po podłodze. Grubsze maty zapewniają dobrą amortyzację dla stawów, jednak są dosyć ciężkie.

DOSTĘPNE TUTAJ:

 

 

Na rynku dostępne są również cienkie maty kauczukowe o wadze do 1,5kg, które można złożyć w kostkę i zabrać w podróż. Jogini nazywają je "travelkami" :-)

DOSTĘPNE TUTAJ

 

 

Kauczuk jest materiałem naturalnym i z tego względu będzie się zużywał szybciej niż maty z tworzyw sztucznych. Kauczuku nie należy wystawiać na słońce, ponieważ straci swoje właściwości antypoślizgowe.

Ma on również specyficzny zapach, który z czasem zanika. Matę z naturalnego kauczuku można wyczyścić specjalnym preparatem do tego materiału lub wilgotną ściereczką.

Czy wybór maty ekologicznej ma sens?

Maty ekologiczne wyprodukowane z legalnych źródeł pozyskiwania surowców są korzystne nie tylko dla środowiska. Są wytrzymałe i higieniczne. Są to maty droższe, ale mają bez porównania lepsze właściwości antypoślizgowe, czyli zapewniają nam bezpieczeństwo podczas praktyki jogi. Jest to szczególnie istotne przy pozycjach stojących takich jak trójkąt czy półksiężyc kiedy całą pozycję buduje się na dobrym docisku stóp do maty. Warto zainwestować w dobrą, ekologiczną matę już na samym początku nauki i móc skupić się na praktyce, a nie tylko na dłoniach i nogach ślizgających się po macie.

 

Agnieszka Kunicka

nauczycielka jogi certyfikowana przez International Integral Yoga Institute.

Joga, której uczy to bezpieczne i precyzyjnie opracowane pozycje wg. metody B.K.S Iyengara. Wyjątkową cechą tego stylu jogi jest wykorzystanie licznych pomocy: koców, lin, kostek, które umożliwiają poprawne wykonywanie asan osobom o znacznych indywidualnych ograniczeniach. Chętnie korzysta również z innych stylów jogi, aby jak najlepiej dostosować zajęcia do potrzeb uczestniczek/-ów. Uczestniczka warsztatów i międzynarodowych konwentów jogi oraz kursów medytacji Vipassana. Interesuje się naturalnymi metodami podtrzymywania zdrowia oraz fotografuje.

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
n
Asany - Pozycje jogi
Zapytaj eksperta
Wiktor Morgulec
joga dla początkujących

Nauczyciel jogi wg. metody B.K.S Iyegara w Centrum Joga Żoliborz w Warszawie, w którym odbywają się codzienne zajęcia oraz weekendowe warsztaty jogi.

Słowniczek
Kuchnia według pięciu przemian

Licząca ponad trzy tysiące lat tradycyjna medycyna chińska, oparta jest między innymi na zasadzie Pięciu Przemian, leczy i zapobiega chorobom. Medycyna chińska to wiedza ogromna, której mądrość i doświadczenie holistyczne sięga tysięcy lat wstecz. Nie sposób zgłębić ją w krótkim czasie. Kuchnia chińska, prowadzona wg...

Szukaj haseł na literę:
Partnerzy Portalu