Joga a rytuał. Radek Rychlik
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Joga a rytuał. Radek Rychlik

piątek, 25 marca 2016

Radek Rychlik

Czy joga jest rytuałem? Nie powinna być. Rytualizm jest odejściem od założeń filozofii jogi. Niestety w niektórych szkołach ćwiczenia jogi traktowane są jak rytuał.

Rytuały dają swoim uczestnikom wiele korzyści. Wprowadzają porządek, poczucie sensu w zmiennym, chaotycznym świecie. Uśmierzają lęk. Dają poczucie pewnej kontroli nad rzeczywistością i uczestnictwa w czymś ważnym i potężnym. Obiektywnie patrząc - jest to iluzja - rytuały nie zmieniają rzeczywistości. Mimo to dla wielu osób są ważnym elementem pomagającym zachować równowagę psychiczną.

Rytualizm w jodze jest ciałem obcym - tendencją zapożyczoną z religii. To co stanowi o sile oddziaływania rytuału religijnego na psychikę: uniformizacja, powtarzalność, tradycjonalizm i magiczne myślenie - w domenie ćwiczeń fizycznych jest ograniczeniem a na ścieżce rozwoju świadomości - przeszkodą. Uniformizacja utrudnia lub uniemożliwia dostosowanie ćwiczeń do potrzeb i możliwości ćwiczących. Powtarzalność sprawia, że szybko ćwiczenia przestają nas rozwijać i powodują kumulację napięć w najbardziej obciążonych miejscach. Tradycjonalizm i magiczne myślenie zamykają drogę do racjonalnej analizy ćwiczeń, korzystania z osiągnięć nauki, usprawnień i wszelkiego rozwoju. Na poziomie psychicznym - biorąc udział w rytuale przestajemy szukać odpowiedzi, zadowalamy się fałszywym komfortem psychicznym opartym na iluzji.

Z kolei prawdziwa joga jest praktyką uważności, widzeniem rzeczy takimi, jakie są. Jest akceptacją faktu, że nie ma nic trwałego, że w skali wszechświata jesteśmy pyłkiem istniejącym tylko przez chwilę. Tylko doświadczenie prawdy pozwala nam tę chwilę najpełniej wykorzystać i nie tracić czasu na wznoszenie wokół siebie zasłon iluzji. To doświadczenie przynosi mądrość, radość i spokój. Nauczyciele rozumiejący istotę jogi nie ograniczają się do jednego, rytualnie odtwarzanego zestawu ćwiczeń. Zaskakują swoich uczniów, wyrywają ich świadomość z utartych kolein, skłaniają do refleksji, zadawania pytań. Szanują indywidualne ograniczenia i potrzeby. Prowadzą w stronę prawdy, a nie jej tanich substytutów.

Radek Rychlik to pierwszy w Polsce nauczyciel, badacz i popularyzator dynamicznych odmian hatha jogi. Od 13 lat pracuje nad rozwojem i optymalizacją technik zapewniających zdrowie i harmonię psychofizyczną. W swojej pracy łączy mądrość tradycji Wschodu z osiągnięciami współczesnej nauki.

radekrychlik.pl

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Filozofia Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Filozofia Jogi
Inspiracje
Człowiek nie jest duszą używającą ciała, lecz kompozycją duszy i ciała. - św. Tomasz z Akwinu
Słowniczek
Dharana

"Koncentrować" znaczy jednoczyć do środka, zbierać się, ogniskować się. Umysłowa koncentracja (DHARANA) oznacza zogniskowanie umysłu na jedynym obiekcie przez określony czas. Przeciwieństwem koncentracji jest rozproszenie, roztargnienie tzn. umysł przeskakuje w sposób niekontrolowany od jednego obiektu do innego nie skupiając się na niczym. Umysł wędruje w...

Szukaj haseł na literę:
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Wyszukiwarka Szkół Jogi

Partnerzy Portalu