Słowniczek pojęć jogi: Dharana
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Dharana

"Koncentrować" znaczy jednoczyć do środka, zbierać się, ogniskować się. Umysłowa koncentracja (DHARANA) oznacza zogniskowanie umysłu na jedynym obiekcie przez określony czas.
Przeciwieństwem koncentracji jest rozproszenie, roztargnienie tzn. umysł przeskakuje w sposób niekontrolowany od jednego obiektu do innego nie skupiając się na niczym.
Umysł wędruje w różnych kierunkach, gdyż jest pobudzany przez pięć zmysłów: powonienie, smak, wzrok, dotyk i słuch. Im więcej informacji jest otrzymywane od konkretnego zmysłu, tym mniejszą uwagę poświęca się pozostałym zmysłom.
Praktykujący powinien nauczyć się powstrzymywać umysł od wędrówki i skierować go na wewnętrzny świat odczuć, myśli i pojęć.
Umysł może być skupiony nawet sam na sobie - ten fakt ma największe znaczenie, ponieważ daje możliwość kontrolowania umysłu.
DHARANA oznacza umiejętność skupiania umysłu na życzenie i utrzymywanie go w stanie skupienia przez długi okres czasu na jakimkolwiek przedmiocie.
Podczas praktyki DHARANY najważniejsze jest, aby nie wymuszać skupienia na umyśle.
Umysł jest bardzo aktywny: im bardziej próbujesz uciszyć go siłą i zatrzymać, tym bardziej będzie on rozproszony.
Dlatego dobrą techniką jest skupienie umysłu na wybieranym przedmiocie, a kiedy uwaga przeskoczy na inny obiekt po prostu przywróć ją spokojnie i cierpliwie, z humorem i zrozumieniem dla swojego braku dyscypliny.
To, co zawsze jest przy nas to nasz oddech, bicie serca.
Można skoncentrować się na tych doznaniach.

"Podczas koncentracji (DHARANA), umysł jest jak czysty kryształ, który przybiera kolor obiektu na którym jest umieszczony." JOGA SUTRY

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

ABC Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
ABC Jogi
ABC Jogi
Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Asany - Pozycje jogi
Zapytaj eksperta
Wiktor Morgulec
joga dla początkujących

Nauczyciel jogi wg. metody B.K.S Iyegara w Centrum Joga Żoliborz w Warszawie, w którym odbywają się codzienne zajęcia oraz weekendowe warsztaty jogi.

Partnerzy Portalu