Mantra
MANTRA (święta formuła, wypowiedź, słowo)
Pochodzi od "myśleć" z sufiksem -tra-, określającym instrument lub miejsce, w którym dany proces się odbywa.
Jest to słowo lub słowa o ponadludzkim pochodzeniu, recytowane, kształtowane i wypowiadane przez natchnionych wieszczów, poetów i recytatorów, aby wywołać boskie moce.
Mantra jest traktowana jako środek kreujący, przenoszący, koncentrujący oraz realizujący intencjonalną i skuteczną myśl, wchodzącą w kontakt lub identyfikującą się z esencją boskości obecnej w mantrze.
Wszystkie hinduskie rytuały odprawiane są z towarzyszeniem mantr, która może być używana głośno lub po cichu, w myśli. Długość mantr waha się od pojedynczej sylaby do całego hymnu. Głównym źródłem mantr są Wedy.
Mantra może mieć znaczenie w normalnym języku lub może go nie mieć. Jej użycie (często do celów magicznych) powoduje ingerencję w boskie moce, pozwalając nimi manipulować. Mantra, aby być skuteczną musi być używana z odpowiednim nastawieniem fizycznym i psychicznym, z użyciem właściwych gestów i skoncentrowanym na niej umysłem.
Mantr używa się więc w trakcie medytacji.
Wypowiedziane słowo jest pewnym aktem, doświadczeniem mocy, zawierającej w sobie element kreacyjny; zwłaszcza wtedy, gdy słowa ujęte są w uporządkowane frazy, posiadające rytm oraz odpowiednią siłę i artykulację głosu.
Mogą wywoływać efekty o wielkiej sile. W mantrze zawarty jest bowiem brahman, esencja Universum, a więc właściwe użycie mantry pozwala w to Universum ingerować i wywoływać negatywne lub pozytywne skutki.
Główne hinduskie mantry to: święta sylaba OM i werset gajatri.
Wszystkie rytuały odbywają się przy wtórze recytowanych mantr.