Ryta
Ryta - dosłownie "właściwe przystosowanie, dopasowanie" reprezentowała kosmiczną siłę, na której wspiera się cały Wszechświat. Ryta służyła również bogom za źródło ich energii. Mimo, że żaden z hymnów Rygwedy nie jest adresowany do ryty, to jednak sam termin pojawia się tam ponad 300 razy, jest to więc kluczowe pojęcie w owym okresie.
Ryta oznacza kosmiczne prawo, które umożliwia światu właściwy rozwój. Jest to dynamiczna struktura, w której każdy obiekt i działanie ma swoje właściwe miejsce. Wszystkie elementy składowe wspierają się i umacniają wzajemnie w dynamicznej symbiozie.
Ryta wyraża zharmonizowany wszechświat, którego prawa udostępniają twórczą moc tym, którzy rozumieją jego strukturę i potrafią z tego korzystać (bogowie, kapłani).
Bogowie czerpią moc z ryty, ale i podlegają jej prawom.
Panem i strażnikiem ryty jest Waruna, wszechwiedzący sędzia czczony z najwyższym respektem i poważaniem.
W przeciwieństwie do większości innych pojęć, ryta nigdy nie uległa personifikacji, zawsze pozostawała bezosobowym źródłem siły i porządku kosmicznego, społecznego i moralnego, o aspektach kreacyjnych, podtrzymywanym przez czynności rytualne i etyczne.
Działania niewłaściwe (anryta "nie-ryta") powodują zachwianie kosmicznego Ładu, a nawet jego załamanie, tym samym mogą spowodować zniszczenie społeczeństwa.
Bibliografia
Praca zbiorowa: Mały słownik klasycznej myśli indyjskiej. Semper, Warszawa, 1992
Georg Feuerstein Joga Encyklopedia, Brama -Książnica włóczęgów i uczonych, Poznań 2004
Georg Feuerstein Na początku była liczba Limbus, Bydgoszcz 1995
Wikipedia - portal internetowy
(Opr. JM )