Słowniczek pojęć jogi: Bharatanatiam
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Bharatanatiam

Bharatanatiam, bharatnatjam - antyczny styl klasycznego tańca hinduskiego, istniejący od około 3000 lat, początkowo tańczony przez kapłanki - tancerki (dewadasi) w świątyni w Tandżore i Malaba.
Pochodzi z Indii południowych i utożsamiany jest z kulturą Tamilów.
Między XVIII i XIX w. styl ten przyjął formy podobne do tych, w jakich jest wykonywany do dziś. Po okresie kryzysu, który nastąpił w latach 20. i 30. XX w. został zreformowany i przyjął w 1930 nazwę "Bharatanatiam", opierającą się na trzech sylabach w słowie "Bharatha" - bhava (wyraz twarzy), raga (melodia) i tala (rytm).
Taniec ten obecnie jest wykonywany przez jednego tancerza, najczęściej przez kobietę, lub przez całą grupę. Towarzyszy mu muzyka i śpiew komentujący taniec.
Tradycyjnie dzieli się na dwa typy choreografii:
NRTTA (nrytta - ruchy rytmiczne), czyli choreografie czysto techniczne, oparte na połączeniu różnych abstrakcyjnych elementów tanecznych zwanych adavu (adawu);
NRTYA (nrytja - ruchy ekspresyjne) to rodzaj choreografii w których tancerka przy pomocy swojego ciała opowiada historie z indyjskiej mitologii, kładąc szczególny nacisk na emocje opisane w tekście utworu granego i śpiewanego przez akompaniujących muzyków. Przekazanie różnych treści związanych z mitologią jest możliwe dzięki wystylizowanej mimice twarzy oraz językowi gestów, tak zwanym mudrom.
Indyjski taniec bharatanatiam posiada niezwykle bogatą estetykę ruchu, jest pełen wigoru i tajemniczego uroku; stanowi wyjątkową mieszankę kobiecej zmysłowości i subtelnej duchowości.
Taniec jest stosunkowo mało znany w Polsce, natomiast podziwiany przez widownie na całym świecie. Jest on niezmiernie popularny w Indiach, Anglii, Niemczech, Francji, Finlandii, Szwecji, doskonale znany również w USA czy Kanadzie. Bibliografia
Praca zbiorowa: Mały słownik klasycznej myśli indyjskiej. Semper, Warszawa, 1992
Georg Feuerstein Joga Encyklopedia, Brama -Książnica włóczęgów i uczonych, Poznań 2004
Georg Feuerstein Na początku była liczba Limbus, Bydgoszcz 1995
Wikipedia - portal internetowy
Taniec indyjski
Twierdza Poznań
Bollywood Movies

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

ABC Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
ABC Jogi
ABC Jogi
Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
n
Asany - Pozycje jogi
Zapytaj eksperta
Wiktor Morgulec
joga dla początkujących

Nauczyciel jogi wg. metody B.K.S Iyegara w Centrum Joga Żoliborz w Warszawie, w którym odbywają się codzienne zajęcia oraz weekendowe warsztaty jogi.

Partnerzy Portalu