Słowniczek pojęć jogi: Mandala
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Mandala

MANDALA ("okrąg, dysk") jest dwuwymiarową, złożoną konstrukcją geometryczną, dynamicznym symbolem uporządkowanego Wszechświata (Kosmosu).
W jej centrum znajduje się i emanuje istota boskości; używana do celów rytualnych, praktyk jogicznych, w astrologii, przy budowie świątyń, w magii i medycynie; noszona jako amulet lub talizman. Mandala traktowana jest jako składnica boskiej mocy, do której można się w każdej chwili odwołać.
Kształt poszczególnych mandali zależy od celu, jakiemu ma służyć, liczba wariantów jest niezliczona.
W centrum znajduje się "nasienie" (bindu) przedstawiające potencjał zarówno kosmosu jak i umysłu. Otaczające go koła reprezentują różne poziomy egzystencji. One z kolei otoczone są kwadratem z otwartymi bramami.
Boki kwadratu zorientowane są na 4 strony świata. Po wewnętrznej stronie okręgu układają się zazwyczaj stylizowane płatki lotosu.
Mandale rysuje się najczęściej na ziemi, ścianach domów, świątyń, papierze itp. Symbolika mandali jest symboliką labiryntu, który ma chronić wędrującego przezeń adepta przed złymi wpływami, pochodzącymi z zewnątrz. Jednocześnie prowadzi do centrum, do znajdującego się w nim źródła boskiej mocy.
W praktykach jogicznych mandala służy koncentracji umysłu i ochrony jogina przed niespodziewanymi i nieświadomymi impulsami, które mogą doprowadzić do oderwania uwagi. Mandala prowadzi myśl (umysł) krok po kroku przez meandry schematycznie przedstawionego Kosmosu, aż do punktu centralnego, osi świata i źródła integrującej świętości.
W buddyzmie tybetańskim mandale są skomplikowanymi wzorami dla określonych wizualizacji. Niezależnie od tego, jak złożona jest mandala, zawsze przedstawia uświęconą przestrzeń i uważana jest za ciało jakiegoś uświęconego bóstwa. Służy do wielbienia tego bóstwa. Poprzez skomplikowane praktyki wizualizacji człowiek staje się jednością z bóstwem.
Podczas rytów ofiarnych mandala jest źródłem boskiej siły i miejscem, które zamieszkuje bóstwo w czasie trwania ceremonii.
Mandale używane są głównie podczas większych uroczystości. Zawsze są używane w połączeniu z towarzyszącymi im mantrami, które służą do energetyzowania utajonej mocy tkwiącej w mandali.
Bez użycia odpowiednich mantr diagram nie pracuje, nie żyje. Jest tylko pustym rysunkiem. Bibliografia
Praca zbiorowa: Mały słownik klasycznej myśli indyjskiej. Semper, Warszawa, 1992
Georg Feuerstein Joga Encyklopedia, Brama -Książnica włóczęgów i uczonych, Poznań 2004

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

ABC Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
ABC Jogi
ABC Jogi
Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Asany - Pozycje jogi
Zapytaj eksperta
Wiktor Morgulec
joga dla początkujących

Nauczyciel jogi wg. metody B.K.S Iyegara w Centrum Joga Żoliborz w Warszawie, w którym odbywają się codzienne zajęcia oraz weekendowe warsztaty jogi.

Partnerzy Portalu