Słowniczek pojęć jogi: Sahasra-nama
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Sahasra-nama

Sahasra-Nama - Tysiąc imion Boga, (Sahara - tysiąc, nama - imię) - gatunek literacki, wyspecjalizowany w nazywaniu Nienazywalnego.
W hinduizmie, podobnie jak w wielu innych tradycjach duchowych, Bóstwo transcenduje imię (nama) i kształt (rupa). Wszelako hinduscy teologowie i mistycy, uznając ludzką potrzebę czczenia bardziej namacalnej rzeczywistości nadawali Bóstwu rozmaite nazwy i kształty.
Na tej zasadzie istnieją więc dzieła poświęcone bóstwu występującemu pod postacią Sziwy, Wisznu i Gana-pati (Ganesza) o głowie słonia, jak również pod postacią Bogini Lality, itp. Owe teksty sakralne to zazwyczaj kompilacje tysięcy imion uświęcających poszczególne cechy danego bóstwa, spośród których wiele z powodzeniem da się odnieść do innych bóstw. Niemniej, niektóre imiona wywodzą się z mitów, które tworzyły się wokół takich postaci jak Sziwa, Wisznu, Ganesza czy Lalita.
Każde imię uważa się za mantrę, czyli święty dźwięk. Należy je wymawiać z wielkim szacunkiem, a mogą to robić tylko ci, których przepełnia cześć (bhakti) dla danego bóstwa. Na przykład według tekstu Lalita-Sahasra-Nama, który czci Boską Matkę, bogini ma milion imion, ale za najdoskonalsze uznaje się wybranych 1000. Należy je wypowiadać codziennie, zarówno na głos jak i po cichu. Raduje to serce bogini i skłania ją do obsypywania błogosławieństwami swych wyznawców, którzy dzięki temu kwitną duchowo.
Według niektórych szkół, 1000 imion wiąże się z tysiącem płatków kwiatu lotosu, który reprezentuje psy-choduchowy ośrodek (czakram) na czubku głowy.

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

ABC Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
ABC Jogi
ABC Jogi
Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
n
Asany - Pozycje jogi
Zapytaj eksperta
Wiktor Morgulec
joga dla początkujących

Nauczyciel jogi wg. metody B.K.S Iyegara w Centrum Joga Żoliborz w Warszawie, w którym odbywają się codzienne zajęcia oraz weekendowe warsztaty jogi.

Partnerzy Portalu